Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin KAR'dan 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı İle İlgili Mesaj


Sevgili Öğrencilerimiz ve Üniversitemizin Kıymetli Mensupları;

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılının sizlere, şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim. Hepimizin bildiği üzere, tüm dünyada ve Ülkemizde baş gösteren yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle gündelik yaşamımızda önemli değişiklikler meydana geldi. Şüphesiz ki bu değişikliklerin en önemlilerinden biri de Yükseköğretim Kurumlarında yüz yüze eğitim faaliyetlerine ara verilerek uzaktan eğitim sürecine geçilmesidir.  

Eğitim-öğretimde meydana gelen bu değişimlerle birlikte Üniversitemizin uzaktan eğitim olanakları ve bilişim altyapısı güçlendirilerek 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılını öğrencilerimizin ve akademik personelimizin sorunsuz bir biçimde tamamlaması sağlanmaya çalışıldı. Bununla birlikte önümüzdeki dönemlerde de salgının devam etme ihtimali göz önünde bulundurularak mevcut bilişim alt yapımız ile örgün eğitim-öğretim sisteminin bütünleştirildiği sağlam bir alt yapı ile sorunsuz ve kesintisiz bir biçimde eğitim-öğretim faaliyetlerinin gerçekleştirilmesine yönelik çalışmalarımız da devam etti.

Öğrenci odaklı eğitim-öğretim anlayışını benimseyen Üniversitemizde öğrencilerimizin araştıran, sorgulayan, katılımcı, evrensel düşünebilen ve sosyal becerileri yüksek bireyler olarak yetiştirilmesine verdiğimiz önem ve öncelik kadar öğrencilerimizin sağlıklı ve güvenli bir ortamda eğitimlerini sağlamak da bizim en temel prensiplerimiz arasındadır.

Sevgili Öğrencilerimiz;

Sizler gibi bizler de yeni eğitim-öğretim yılı faaliyetlerini yüz yüze yöntemiyle yürütme arzusu içerisindeydik ve pandeminin sönümleneceğine dair ümidimizi canlı tutmaya çalıştık. Ancak bildiğiniz üzere, tüm dünyada pandemi sürecinin devam etmesi ve virüsün yayılma hızının tekrar artış göstermeye başlaması nedeniyle toplumsal düzeyde alınan tedbirler de devamlılık göstermektedir.

Bunun bilincinde olarak sizlere en sağlıklı ortamda eğitim-öğretim faaliyetlerinizi sürdürmenizi sağlamak öncelikli hedefimizdir. Bu nedenle 12 Ekim tarihinde başlamayı planladığımız 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılına, Üniversitemiz Senatosunda görüşülen ve alınan karar doğrultusunda Ön Lisans, Lisans ve Lisansüstü Programlardaki derslere “Uzaktan Eğitim” yöntemiyle devam edilecektir. Elbette ki, bu kararı almak Üniversitemiz yönetimi için de oldukça güç olmuştur. Ancak, pandemi sürecinin kolektif bir bilinç ve dayanışma ile ortadan kaldırılacağına olan inancımız nedeniyle de yüreğimiz bir nebze rahatlıyor.  

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ailesi olarak sizlerle en kısa sürede ve sağlıklı günlerde yine bir araya gelmeyi diliyor ve sizleri kampüste, sınıflarınızda görmeyi heyecan ve özlemle bekliyoruz.  

Sevgi ve saygılarımla,

Prof. Dr. Muhsin Kar

Rektör