Genel Bilgi
Tarihçesi

1992 yılında Niğde Üniversitesinin açılmasıyla birlikte kurulan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Niğde Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun ilk bölümüdür. Eğitim Öğretim hayatına 1992 yılında başlayan ve 1996 yılında ilk mezunlarını veren Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü 1999 yılında yüksek lisans eğitimine de başlamıştır. Bölümümüzde 1 Profesör, 2 Doçent,  6 Öğretim Görevlisi ve 1 Araştırma Görevlisi hizmet vermektedir. 

Eğitim Olanaklarımız.

Bölüm öğrencilerinin eğitim ve öğretimlerini yapabilmeleri için 3 adet kapalı spor salonu, 1 adet tenis kortu,1 adet halı saha, 1 adet olimpik atletizm ve futbol sahası, 1 adet fizyoloji laboratuvarı, 1 adet performans ölçümü laboratuvarı, 1 adet anatomi dersliği, 1 adet masaj salonu, 1 adet dağcılık odası, 1 adet step-aerobik ve ritmik jimnastik salonu, 1 adet fitness salonu, 1 adet bilgisayar laboratuarı, 1 adet seminer salonu ve 9 derslik ile eğitim ve öğretim hizmetlerini sunmaktadır.

Fakültemizde, lisans ve lisansüstü düzeylerde eğitim verilmektedir.


Farklı Üniversitelerle İşbirliği İmkanları

Bölüm öğrencileri ve öğretim elemanları ERASMUS projesi kapsamında çok çeşitli ülkeler ile de işbirliği ve değişim gerçekleştirmektedir.

Bölüm de öğrenciler, sekiz yarıyıllık eğitim öğretim sürecinde, Beden Eğitimi Öğretmenliği ile ilgili bilgi donanım ve becerilerini geliştirebilmek için, alanla ilgili teorik ve uygulamalı dersleri almaları gerekmektedir. Bölüme her yıl yaklaşık 60 öğrenci alınmaktadır. Zorunlu ve seçmeli derslerden oluşan lisans programını başarı ile tamamlayan öğrenciler Beden Eğitimi Öğretmeni ünvanı alarak mezun olurlar. İsteyen öğrenciler ayrıca seçmeli derslerinin birinden (Futbol, Basketbol, Voleybol, Badminton, Güreş, Tenis, Kayak v.b.) yeterli kredilerini tamamladıklarında ilgili federayonlardan antrenörlük denklik belgelerinide alarak antrenörlük de yapabilmektedirler.

Coğrafi Konum

Doğal ve tarihi güzellikleriyle ünlü bir turizm bölgesi olan Kapadokya’da yer alan Niğde; Roma Havuzu, Gümüşler Manastırı, Tyana Antik Su Kemerleri, Selçuklu ve diğer medeniyetlerden kalma tarihi eserleri, dağcılık ve doğa sporları bakımından önemli bir tırmanma parkuru olan Demirkazık’ın da içinde yer aldığı Bolkarlar ve Aladağlar’ın yanı sıra diğer tarihi ve doğal güzellikleri ile aynı zamanda önemli bir turizm kentidir.
Niğde Üniversitesi’nin kurulması ve gelişmesine paralel olarak bir üniversite kenti haline gelen Niğde, yaşamın ekonomik oluşu, kent içi ulaşımın ucuz ve sorunsuz olması, barınma imkânlarının yeterliliği, halkın öğrenciye sıcak olması ve her konuda kolaylık göstermesi, suç oranının çok düşük olması, sakin ve güvenilir sosyal yapısı ile üniversite öğrencileri açısından oldukça cazip bir kenttir.


Son Güncelleme Tarihi:04.08.2020