“Niğde’nin Değerleri: Şehrimiz İçin Benim Fikrim” Akıllı Şehirler ve Dijitalleşme Temalı İş Planı Yarışması Ödül Töreni Gerçekleştirildi

Niğde Valiliği, Niğde Belediyesi ve Niğde Ticaret ve Sanayi Odası himayelerinde, Üniversitemiz ile Niğde Teknopark A.Ş. organizasyonunda ve “KOSGEB İş Planı Ödülü Programı” kapsamında düzenlenen ve teması “Niğde’nin Değerleri: Şehrimiz İçin Benim Fikrim” olarak belirlenen bu yarışmanın ödül töreni gerçekleştirildi.

Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezimizde düzenlenen ödül törenine Niğde Vali Vekili Cemil Kılınç, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu, Niğde protokolü ve çok sayıda davetli katıldı.

Protokol konuşmaları ve Niğde Teknopark A.Ş. Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Rifat Battaloğlu tarafından yarışmanın öneminin ifade edildiği sunumun yapılması ile başlayan programda Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu da bir açılış konuşması yaptı.

Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu açılış konuşmasında, akıllı şehirler hakkında bilgi vererek bu şehirleri “Yeni teknolojiler ve yenilikçi yaklaşımlar ile sınırlı kaynakları etkin kullanarak gelecekteki problem ve ihtiyaçlara çözümler üreten, çevreye ve doğal kaynaklara saygılı, insan hayatına değer katan ve yaşam kalitesini iyileştiren şehirler” olarak ifade etti.

Akıllı Şehirlerin, sunduğu bilgiyi ekonomik, sosyal ve çevresel faydaya dönüştürebilme kabiliyeti ile sürdürülebilir kalkınma, rekabet gücü ve çevresel sürdürülebilirlik alanlarında kazanımlar oluşturduğunu da sözlerine ekleyen Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu açıklamalarının sonunda ise yarışmanın amacından da bahsederek “Bugün burada ödül alacak projelerin, akıllı şehirler kapsamında Niğde’mizde hatta diğer şehirlerde uygulamaya geçeceği inancına sahip olduğumu belirtmek isterim. Bizde Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi olarak Niğde’mize katkı sağlayacak bu projede yer almaktan büyük bir mutluluk duyduğumuzu ifade ediyor sonuçların herkes için hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi.

Ödül töreninde, “Akıllı Kavşak ve Sinyalizasyon” başvurusu ile Ali Tunahan Erol birincilik elde ederken, “Akıllı Atık Ayırma” başvurusu ile Prof. Dr. Neslihan Sağlamtimur, Dr. Öğr. Üyesi Murat Peker, Erdem Bilginol ve Kemal Ulusoy ikincilik ve “Dijital Tabela Ölçümü ve Vergilendirme” başvurusu ile Fatih Kızılkaya ve Dr. Öğr. Üyesi Hakan Aktaş üçüncülük elde ederek ödüllerin sahibi oldular. Ödül sahipleri yaptıkları açıklamalarda kendilerini bu ödüle layık gören herkese teşekkürlerini ilettiler.

Program sonunda katkılarından dolayı Niğde Teknopark A.Ş. Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Rifat Battaloğlu’na Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu tarafından teşekkür belgesi ve yarışmaya verdiği desteklerden dolayı KOSGEB Niğde Müdürü Niyazi Gücenmez’e Niğde Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şevket Katırcıoğlu tarafından hediye takdim edildi.

Program, günün anısına çekilen toplu fotoğrafın ardından sona erdi.